Agon Teknik Mühendislik Yangın Sistemleri Taah. Dan. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
GAZ ALGILAMA SİSTEMLERİ

GAZ ALGILAMA
SİSTEMLERİ

Gaz Algılama Sistemleri Nedir?

Meskenlerden iş yerlerine ve devasa imalat tesislerine dek, hemen hemen her yerde yaygın bir şekilde kullanılan gaz, ısınma ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji konusunda vazgeçilmez bir hâle gelmiştir. Doğru, verimli ve dikkatli kullanıldığında son derece kullanışlı olan bu enerji, gerekli önlemler alındığında aynı zamanda en güvenli enerji çeşitlerinden biridir. Gaz algılama sistemleri ise işte tam da bu ihtiyaçtan doğmuştur.

Özellikle büyük kapasiteyle çalıştırılan endüstriyel alanlarda, ortamda gaz birikmesi varsa bu durumu hemen tespit eden ve istenmeyen durumların önüne geçilmesini sağlayan sistemlere gaz algılama sistemleri denir. Günümüzde çok önemli bir rol oynayan bu sistemler sayesinde yangın, patlama veya zehirlenme gibi pek çok risk bertaraf edilir ve böylece can ve mal kaybı ile olası yaralanmalar engellenebilir. Bu süreçte aktif rol oynayan panellere bildirim ileten bu mekanizma, üretim yerlerini ve profesyonel alanları gaz kaçağı başta olmak üzere, gaz kaynaklı tehlikelere karşı uyarması nedeniyle hayati bir konumdadır. Zarar vermesi muhtemel gazlar gaz algılama dedektörleri yoluyla saptanır ve alanda bulunanlar zaman kazanır.

Gaz Algılama Sistemleri Nasıl Çalışır?

Gaz algılama sistemleri devreye girdikleri alanlarda patlayıcı, yanıcı veya zehirlenmeye yol açacak türden bir gaz; öngörülen seviyelerin üzerinde bir yoğunluğa ulaştığında havalandırma sistemlerinin otomatik olarak çalışmasını sağlar. Ayrıca, gaz akışını kesmek amacıyla vanaları kapatır, sesli ya da ışıklı ikazlarla alanda bulunanların dikkatini çeker. Bu sayede, söz konusu mekânlarda bulunan insanların tahliyesi de kolaylaşır ve ideal zaman yaratılmış olur.

Agon Teknik Mühendislik sektöründeki derin tecrübesi ve alanında uzman ekibiyle birlikte, satış sürecinde ve satış sonrasında da üst düzey hizmet kalitesini sürdürmektedir. Uluslararası sertifikalara sahip olan, Türkiye ve Avrupa Birliği normları doğrultusunda üretilmiş ürünleri; gaz algılama, endüstriyel iş güvenliği ekipmanları ve yanma teknolojileri konularında da yaratıcı mühendislik çözümleri sunmaktadır.

Gaz Algılama Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Her binanın ihtiyaç duyduğu gaz algılama sistemi farklıdır. Bu nedenle, örneğin bir alışveriş merkezi ile bir hastanede kurulacak sistemler, doğal olarak birbirinden belli noktalarda ayrışan mekanizmalar olacaktır. Aynı şekilde alanın genel nitelikleri, kapalı mı yoksa açık bir mekân mı olduğu, yaşam alanı mı yoksa üretim tesisi olarak mı faaliyet gösterdiği gibi noktalar, seçilecek gaz algılama sisteminde önemli birer etkendir. Uyarı mekanizması bu bilgiler ışığında tasarlanır ve amaca uygun yazılımsal ve donanımsal teçhizat söz konusu mekâna kurulur.

Bu açıdan bakıldığında gaz algılama sistemlerinden; hastaneler, otoparklar, eğitim kurumları, kimyasal üretim yapılan tesisler, laboratuvarlar, konaklama tesisleri, fabrikalar başta olmak üzere çeşitli endüstriyel üretim alanları, plazalar, rezidanslar gibi birçok farklı binada yararlanılabilir. Bunlardan farklı ve daha büyük ölçeklerde olmak üzere; içme suyu ve atık su arıtma tesisleri, izolasyon ve köpük yalıtım sanayii, enerji santralleri, ambalaj ve matbaa endüstrisi, yağ üretimi, çimento fabrikaları ve toz kömür siloları gibi yerlerde de bu sistemden faydalanılmaktadır.
AGON TEKNİKİletişim
Agon Teknik Mühendislik Yangın Sistemleri Taah. Dan. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Bize ulaşmak için aşağıdaki iletişim seçeneklerini kullanabilirsin.
AGON TEKNİKSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımıza aşağıdaki butonlar arayıcılığı ile ulaşabilirsiniz.