Agon Teknik Mühendislik Yangın Sistemleri Taah. Dan. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
TANK SOĞUTMA, SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

TANK SOĞUTMA,
SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

Yanıcı sıvı, akaryakıt gibi riskli depolama için kullanılan Tank sahalarında yangın esnasında yayılan ısı diğer depolama tankları için büyük bir risktir. Bu tür depolama tankı yangınları çok yaygın değildir, ancak şiddetli olması nedeniyle korunması önemlidir. Bu tanklar söndürme sistemine ek olarak, tanklar dışarıdan da ayrıca soğutulmalıdır. Su yüksek ısı soğutma kapasitesi ile ısının tehlikeli etkisini en aza indirebilir. Bu nedenle, bir tanktan diğerine yayılan bir yangın durur.

Depolama tanklarında olası bir yangında;

• Tank içerisindeki ürünlerin söndürülmesi
• Yanan tank ve etrafındaki depolama tanklarının soğutulması
• Olası bir sızıntıda tank havuz alanının söndürülmesi

Sıvı tip yangınlarda en efektif söndürücü ajan köpüktür. Depolanan ürünün hidrokarbon veya polar solvent gibi özelliklerine göre, yanma ve parlama noktalarına göre kullanılacak köpük yoğunluğu ve türü dikkatle seçilmelidir. Köpük uygulamak için kullanılacak ekipmanlar Foam Pourer, Foam Chamber, Rim seal, Foam Pourer gibi adlarla anılmaktadır. Bu ekipmanların seçimi tank çatısı tipine göre seçilmektedir. Tank çatıları, yüzer tavanlı veya sabit tavanlı (floating roof, fixed roof) olarak değişiklik göstermektedir.

Yanan tankın içerisine köpük ile müdahale etmenin yanısıra tank çeperine de soğutma amaçlı olarak su püskürtülmelidir. Püskürme işlemi için spray nozzle’lar kullanılmaktadır. Yanan tanka yakın mesafedeki tankların ısı bariyerinden etkilenerek yanması veya patlaması riskine karşı, risk altındaki tankların da soğutulması gereklidir.

Tankların bulunduğu alanın etrafı sızdırmaz bir duvarla izole edilmelidir (dike alanı). Olası bir yangında sızıntı olursa bu alanın dışarısına yangının veya yanıcı maddelerin ulaşması engellenmelidir. Dike alanları yangın esnasında köpük ile müdahale edilerek söndürülmelidir. Dike alanlarına köpük müdahalesi sabit ekipmanlar veya köpük monitörleri ile yapılabilmektedir.
AGON TEKNİKİletişim
Agon Teknik Mühendislik Yangın Sistemleri Taah. Dan. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Bize ulaşmak için aşağıdaki iletişim seçeneklerini kullanabilirsin.
AGON TEKNİKSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımıza aşağıdaki butonlar arayıcılığı ile ulaşabilirsiniz.