Agon Teknik Mühendislik Yangın Sistemleri Taah. Dan. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
YANGIN POMPA SİSTEMLERİ

YANGIN POMPA
SİSTEMLERİ

Yangın söndürme sistemlerinde en çok kullanılan söndürücü ajan tartışmasız su’dur. Sulu söndürme sistemlerinin en önemli bileşeni ise sistemi basınçlandıran pompa sistemleridir.

Yangın Pompaları: Sulu söndürme sistemlerine basınçlı su sağlayan, anma debi ve anma basınç değeri ile ifade edilen pompalardır. Pompalar, kapalı vana (sıfır debi) basma yüksekliği anma basma yüksekliği değerinin en fazla %140’ı kadar olmalı ve %150 debideki basma yüksekliği, anma basma yüksekliğinin %65’inden daha küçük olmamalıdır. Bu tür pompalar, istenen basınç değerini karşılamak koşuluyla, anma debi değerlerinin %130’u kapasitedeki sistem talepleri için kullanılabilir. Sistemde bir pompa kullanılması halinde aynı kapasitede yedek pompa olmalıdır. Birden fazla pompa olması halinde toplam kapasitenin en az %50’si yedeklenmek şartıyla yeterli sayıda yedek pompa kullanılmalıdır.

Yangınla mücadelede kullanılan pompalar, yangın esnasında tesisat dirençlerini yenerek daha önceden hesaplanmış suyun çıkış ağzındaki basıncı ve gerekli debiyi karşılayacak şekilde projelendirilir ve seçilirler.

Ülkemizde yangın pompaları tanımları ve seçimleri için TS EN 12845 + A2 ve Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliği referans alınmaktadır. Bunların yanı sıra sigorta firmaları ve yabancı ortaklı firmaların da etkileri ile yaygın bir biçimde NFPA 20 Standartları baz alınmakta ve UL Listed , FM Aprooved (UL listeli, FM onaylı) ürünler de tercih edilmektedir.
AGON TEKNİKİletişim
Agon Teknik Mühendislik Yangın Sistemleri Taah. Dan. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Bize ulaşmak için aşağıdaki iletişim seçeneklerini kullanabilirsin.
AGON TEKNİKSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımıza aşağıdaki butonlar arayıcılığı ile ulaşabilirsiniz.