Agon Teknik Mühendislik Yangın Sistemleri Taah. Dan. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.
GAZLI SÖNDÜRME SİSTEMLERİ

GAZLI SÖNDÜRME
SİSTEMLERİ

https://www.agonteknik.com.tr/wp-content/uploads/2021/10/Ekran-goruntusu-2021-10-02-230942.png
Yangın alarm sisteminden gelen yangın uyarısı ile yangına aktif olarak müdahale edilmesi gazlı yangın söndürme sistemlerinin genel çalışma prensibini oluşturmaktadır. Günümüzde algılama için yanlızca elektronik değil tubing olarak adlandırılan ergiyen borular ile ham gazın taşınması hem de eriyen borudan gazın çıkışı ile yangının söndürülmesi tarzı çalışan sistemler de tercih edilebilmektedir.

Günümüzde ozon tabakasına zarar vermeyen, NFPA 2001 Standartlarında tanımlanan ve A.B.D, çevre bakanlığınca kullanılması uygun görülen söndürücü gazlar söndürücü ajan olarak kullanılmaktadır.

Gazlı Söndürme sistemleri; Bilgi işlem odaları. Telefon santralleri, Elektrik kontrol panoları, Özel cihazların bulunduğu hacimler, Çevrim türbinler, Sistem odaları, UPS odaları, Arşiv odaları v.b. gibi hassas bölgelerde kullanılmaktadır. Sistemin çalışma prensibi kısaca şöyledir; Otomatik gazlı söndürme sisteminde kullanılan söndürücü ajan mahale göre tespit edilmiş gazlardan herhangi birisi olabilir. (NFPA 2001). Bu sistem mahalle yerleştirilen yangın algılama elemanlarının olası bir yangın başlangıcını algılayarak söndürme kontrol paneline haber vermesinin ardından söndürme kontrol panelinin sistem tüplerini aktive etmesi ile söndürücü ajanın mahalle deşarj olması şeklinde çalışmaktadır. Sistem herhangi bir hataya karşı cross zone (çift zon) prensibine göre çalışmalıdır. Bu prensip mahalle yerleştirilen algılama elemanlarının iki zona ayrılması şeklinde çalışmaktadır. İlk zon elemanlarının gönderdiği alarm sinyali söndürme kontrol panelinin mahal içinde ve dışındaki personeli sesli ve ışıklı uyarmasını sağlar. İkinci zondan gelen alarm sinyali ile sistem devreye girerek söndürücü ajan mahalle deşarj olur.

Aşağıda uygulanan söndürücü gaz tipleri belirtilmiştir.

FM 200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Halon 1301 gazının kullanımının yasaklanması sonrasında piyasaya sürülen ve en yaygın kullanımı olan Halon alternatifi gazdır. Özellikle narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu, insanlı mahallerde en etkin çözüm olarak kullanılmaktadır. FM 200 gazı yangında önemli rol üstlenen kimyasal reaksiyonları kırma ve ısı enerjisini absorve etme özelliği ile yangınları söndürmektedir.

ARGONFIRE Yangın Söndürme Sistemleri

Özellikle narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu, insanlı mahallarde en etkin çözüm olarak kullanılmaktadır. ARGONFIRE söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunluğunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir. Ekipman ve hidrolik hesap programı VdS tarafından onaylanmıştır.

CO2 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Gazlı söndürme sistemlerinde kullanılan en eski ve en yaygın gazdır. Lokal uygulamalarda kullanılan tek gazdır ve özellikle kimyasalların bulunduğu mahallerde en etkin çözüm olarak kullanılmaktadır. Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahallerde, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahallarde kullanılması sakıncalıdır. CO2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunluğunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir.

FE 13 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri

Halon 1301 gazı alternatiflerinden biridir. FM 200 gazı gibi yangında önemli rol üstlenen kimyasal reaksiyonları kırma ve ısı enerjisini absorve etme özelliği ile yangınları söndürmektedir.
AGON TEKNİKİletişim
Agon Teknik Mühendislik Yangın Sistemleri Taah. Dan. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.

Bize ulaşmak için aşağıdaki iletişim seçeneklerini kullanabilirsin.
AGON TEKNİKSosyal Medya Hesaplarımız
Sosyal medya hesaplarımıza aşağıdaki butonlar arayıcılığı ile ulaşabilirsiniz.